43-386, Świętoszówka
    Tel:(33) 815-29-13, 695-385-657

przedszkoleswietoszowka@gzosip.jasienica.pl

O nas

Pierwsze przedszkole w Świętoszówce mieściło się na granicy Świętoszówki i Grodźca. Początkowo znajdowała się tam szkoła, lecz po okupacji prowadzone było niemieckie przedszkole, do którego uczęszczały dzieci z naszej wsi. Wszystkie zajęcia prowadzone były w języku niemieckim.

w 1945 roku zostały wyzwolone nasze ziemie, lecz przedszkole było bardzo zniszczone. Przy pomocy okolicznej społeczności udało się przygotować budnek do przyjęcia dzieci. Przedszkole funkcjonowało, aż do lat 80-tych, kiedy to ze względu na bardzo złe warunki w 1989 roku zapadła decyzja pozwolenia na budowę obecnego przedszkola.

W związku z rezygnacją starego komitetu w 1992 roku postanowiono powołąć nowy, w którego skłąd weszła obecna pani dyrektor Bożena Gruszka. Czas biegł szybko, a dzieci nadal przebywały w starym budynku przedszkolnym. W starym przedszkolu dzieci nie mogły bawić się w bezpicznych warunkach, ponieważ budynek był zniszczony. Natomiast prace budowlane posuwały się do przodu, pomimo trudności finansonych i prawnych.

Ze względu na zmianę przepisów, wiosną 1997 roku rozwiązano Społeczny Komitet Budowy Przedszkola. Nadzór i opiekę przejął Urząd Gminy

w Jasienicy. Przez cały czas budowy przedszkola współpracowano z radą sołecką wsi Świętoszówka, której przewodniczącą a zarazem Sołtysem była pani Emilia Gaszek. Dużą pomoc otrzymano ze strony rodziców.

Dnia 30 sierpnia 1998 roku oddano dla dzieci ze Świętoszówki, jak również okolicznych sołectw nowe przedszkole. Chwila otwarcia przedszkola jak nakazuje tradycja została poprzedzona przecięciem wstęgi przez ówczesnego Wójta Gminy Jasienica A. Rycaka. Dokonał tego w obecności Dyrektora Przedszkola pani mgr Bożeny Gruszka oraz licznych zaproszonych gości.

Kilka lat temu w ramach unijnego projektu dokonano modernizacji kotłowni oraz ocieplenia budynku. W chwili obecnej przedszkole liczy 7 oddziałów czyli 145 dzieci w wieku 3-6 lat.